Moxakezelés

Maga a moxa szó a japán mogusza (ami égő füvet jelent) szóból alakult ki, melyet latinosítottak moxára. A moxázás melegítéses, égetéses gyógymód, mely ősibb eljárás, mint az akupunktúra. Az évszázadok folyamán alkalmazási javallatai elkülönültek a masszázs indikációitól, így önálló kezelési ág lett.
 
Ez a gyógyítás is a Hagyományos Kínai Orvoslás által ismert meridiánokra és akupunktúrás pontokra épül. A különbség csak az, hogy bizonyos pontokon és betegségekben nem szabad alkalmazni.
A moxa terápia a kínai gyógyítási módszerek sorába tartozik. A test különböző pontjainak a melegítése egyenlő idős az akupunktúrával. Döntően orvosi kezelés, amelyet ma is gyakran használnak gyógykezelésre.
Melegítéses vagy égetéses ősi gyógymód, melyhez a leggyakrabban felhasznált anyag a feketeüröm. A növény levelei illóolajat tartalmaznak, az égetéshez a szárított levelek porát használják. A kezelés lényege, hogy a moxát meggyújtják és a kezelendő akupunktúrás ponton, vagy annak közelében elégetik. A keletkező füstgázok a bőrbe jutva, valamint az infravörös és hősugárzás fejti ki a gyógyító hatást.
A moxa terápia igen gyakran eredményesebb, mint az akupunktúrás kezelés. "Amit tű nem gyógyít, meggyógyítja a moxa!"
 

A gyógyító moxa: méregtelenítés, fájdalomcsillapítás

 
Az eljárás során kihasználják azt a tényt, hogy a meleg elősegíti a gyógyító hatást. A hő fokozza a véráramlást, és ezzel gondoskodik a salakanyagok kiürítéséről, a szervezet méregtelenítéséről.
A moxaterápia sok esetben a fájdalomcsillapító hatású és egyéb gyógyszerek mennyisége nagymértékben csökkenthető!
 
A moxa és a betegségek megelőzése
 
Fontos a moxa megelőző gyógyhatása is, hiszen ha a stressz elfogyassza a szervezet energiáját, ami megbetegedéshez vezet, akkor a moxa pótolja az élet által felemésztett energiát, vagyis megelőzi a bajt.
 

Mikor ajánlott a moxaterápia? Miben segít a moxa?

 
A moxaterápia elsősorban az energiahiányos és hideghatás okozta betegségeknél nagyon hatásos, mint pl.
álmatlanság,
krónikus betegségek,
tartós fájdalmak,
bénulásos betegségek,
ízületi fájdalmak,
vérnyomás problémák,
felfázás,
rossz emésztés,
izomrándulás,
migrén,
allergia, rovarcsípés,
gerincbántalmak: a moxafű melege oldja az izomzat görcsös feszültségét, ezzel korrigálja a beteg kompenzáló hibás testtartását, csökken az ideggyökökre nehezedő nyomás, majd meg is szűnik ­ és ennek nyomán eltűnik a fájdalom.
 

Mikor nem szabad moxázni?

 
terhesség alatt a hasat és a derék-, keresztcsont-tájat; 
lázas megbetegedés esetén; 
piros, meleg, akut ízületi gyulladás esetén.